
Artikkelen handler om Dyrehelse
Afrikansk svinepest farlig nært Norge
Veterinærmyndigheter i Russland har bekreftet to utbrudd av Afrikansk svinepest (ASP) i Murmansk. Sykdommen er ekstremt smittsom og gir alvorlig sykdom hos gris. Det er viktig at alle som krysser grensen fra Russland til Norge respekterer forbudet mot å ta med kjøtt til Norge.
ASP er bekreftet i besetninger i Arkhangelsk og Severomorsk i Murmansk. Disse byene ligger kun 20 - 25 mil fra grensen til Norge. Det er omfattende trafikk over grensen av folk og varer. Mattilsynet og Tollvesenet har forsterket grensekontrollen, spesielt kontrollen med innførselsforbudet for kjøtt til privat bruk. Smitten spres med levende dyr, kjøtt og med mennesker.
Utenlandsk arbeidskraft
Det er mange østeuropeere som jobber i husdyrproduksjonen i Norge. Situasjonen i Russland tilsier at det nå er av stor betydning at disse får informasjon om forbudet mot å ta med kjøtt fra Russland til Norge og EU-land. Det er også helt avgjørende at de ikke går rett i norske husdyrbesetninger etter besøk i dyrehold i utlandet.
Tiltak for å redusere risiko
Hygiene, vask av klær, karenstid etter besøk i utlandet er viktige tiltak for å redusere risiko for smittespredning. Svinenæringen i Norge har følgende regler for smittebeskyttelse etter utenlandsopphold:
- Det skal gå minst 48 timer hvorav 24 timer i Norge, før du kan gå inn i norsk besetning.
- Gjennomfør grundig kroppsvask før du går inn i til husdyr.
Hvis du har besøkt dyrehold eller kommet i kontakt med dyr i et område der et er smittsomme sykdommer skal det gå 72 timer før du kan besøke en norsk besetning.
- Klær som er brukt ved kontakt med dyr i utlandet skal vaskes på 75° og skotøy skal gjøres rene og desinfiseres før de blir brukt i Norge.
- Det er forbudt å gi matavfall til gris.
- Gi informasjon til besøkende og ansatte i besetningen om rutinene for smittebeskyttelse.
- Før logg over besøk på gården.
- Bruk gjerne "Visitors certificate"
Du kan lese mer om Afrikansk svinepest hos Veterinærinstituttet: http://www.vetinst.no/Nyheter/Afrikansk-svinepest-i-Murmansk
Les mer om tiltakene som norske myndigheter har satt i verk hos Mattilsynet: http://www.mattilsynet.no/smittevern_og_bekjempelse/dyr/a-sjukdommer/afrikansk_svinepest/utbrudd_av_afrikansk_svinepest_i_murmansk_88759