Du er her: Tjenester og fagområder / Fjørfe og egg / Slaktekylling / Forsøk med koksidiostatika i fôr til slaktekylling - Effekt av tilvekst og fôrforbruk
Forsøk med koksidiostatika i fôr til slaktekylling - Effekt av tilvekst og fôrforbruk
Institusjon: Institutt for husdyrfag, NLH
Ansvarlig: Olav Herstad
Tidsramme: Januar til mars 1999
En samarbeidsstudie mellom Norges landbrukshøgskole og Norges veterinærhøgskole hadde som mål å studere restkonsentrasjoner av koksidiostatika i kylling over tid etter avslutning av slik fôring. Studien ble utvidet for å kunne få sikre data også med hensyn til tilvekst og fôrforbruk ved bruk av de fem ulike koksidiostatikaene amprolium, lasalocid, salinomycin, monensin og narasin.
Resultatene viste at ved 31 dager var gruppene som hadde fått tilsetning av de ionofore kosidiostatikaene større enn kontrollgruppa og gruppa som hadde fått amprolium. Effekten skyldtes sannsynligvis en vekstfremmende effekt av ionoforene. Forskjellen ble redusert til ikke signifikante fram til 35 dager (sannsynligvis pga. små gruppestørrelser), etter seponering av tilsetningene ved 31 dager.